Mis on bleed?

Bleed on lõikevaru, mis trükise järeltöötluses maha lõigatakse. Trükikojas trükitakse tavaliselt veidi suuremale paberile, kui on toodangu lõppformaat ning lõigatakse pärast õigesse formaati pakkidena, milles on kuni 1000 lehte paberit. Sellise lõikamise korral ei pruugi lõikus toimuda täpselt mööda ettenähtud lõikejoont. Lubatud tolerantsi piires võib lõikejoon olla dokumendi puhtast formaadist veidi sees- või väljaspool (eriti raamatute-brošüüride puhul).
Kui kujunduses on paigutatud mõni objekt (foto, värviline pind vms) täpselt puhta formaadi servani, siis veidi väljapoolt lõigates jääb sinna vahele häiriv valge triip. Kui kujunduses on paigutatud näiteks tekst täpselt puhta formaadi servani, siis võivad selle viimased tähed veidi seestpoolt lõigates kaduma minna.
Selliste probleemide vältimiseks peaks kõik vajalikud objektid asuma puhtast formaadist vähemalt 3 mm seespool ning servani ulatuma pidavad pildid, jooned, värvipinnad jms vähemalt 3 mm üle puhta formaadi. Raamatute-brošüüride puhul peaks need reservalad olema 5 mm, sest raamatuplokkide voltimise, õmblemise jne käigus võivad tekkida suuremad nihked.
Mõnikord saadakse bleedist nii aru, et tehakse dokument küll igas suunas 5 mm suurem, kuid jäetakse see tühjaks - sellest pole ju kasu, sest väljastpoolt lõigates jääb ikka valge triip paistma.

Bleedi pole vaja selliste trükiste puhul, millel ükski kujundusdetail ei ulatu puhta formaadi servani.

Kui kujundusprogrammis on määratud puhta dokumendi mõõt ja sellele lisanduv bleed, siis tuleb jälgida, et bleed läheks kaasa ka PDF-faili. Näiteks A4 dokument (210x297 mm) ning sellele lisanduv 5mm bleedi peaks andma PDF-dokumendi, mille suurus on 220x307 mm.